Yazar olmak istiyorum – Başvuru

Siz de yazar olmak istiyorsunuz ama site kurmak vs, süreçlerle uğraşmadan yazmak istiyorsanız tam aradığınız yerdesiniz.

Sitemizde 3 çeşit yazar kategorisi vardır:

Süreli yazarlık: Süreli yazar olmak için ayda en az 1 yazı göndermek gerekmektedir. Süreli yazarlar üst üste 3 ay yazı göndermezse yazarlıkları sonlandırılır.

Konuk yazarlık: Akademik olarak yeterli uzmanlığa sahip kişilerin alanlarıyla ilgili konularda yazdıkları yazıları yayınlanır. Konuk yazarlar düzenli içerik göndermeyebilirler. Genellikle dönemsel yazdıkları yazıları yayınlanır.

Editör: Profesyonel eğitim sitesi iddiasında olan Okuldefteri sitesinde editör konumunda yer alan kişiler/yazarlar haftada 1 içerik ekleme/düzeltme yapma sorumlulukları vardır.

Kategoriler nelerdir?

Eğitim, öğretim, araştırma yazıları, kültür, sanat. (İsteğe göre kategoriler artırılabilir.)

Kimler başvurabilir?

Sitemizde üniversite mezunu veya en az 18 yaşında üniversite öğrencisi olan herkes yazarlık başvurusu yapabilir.

Nasıl başvuru yapılır?

Aşağıdaki başvuru formunu doldurmalısınız.
Not: Başvuru formunu doldurmadan yazının tamamını okuyunuz.

Yazarlık için herhangi bir ücret alınmamakta ve ücret verilmemektedir.

Şartlar ve Detaylar

Akademisyenler, öğretim görevlileri, eğitmenler, öğretmenler, kamu görevlileri, alanında uzmanlar, öğrenciler tarafından takip edilen bir site olan Okuldefteri’nin bazı yazarlık şartları vardır.

 • Yazarlık Başvurusu için öncelikle “Yazarlık Başvuru Formu”nu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.
 • Gönderdiğiniz içeriğiniz en az 500 kelime olmalıdır.
 • Okuldefteri sitesinde yayınlanmak üzere gönderdiğiniz içeriklerin daha önce herhangi bir matbu veya dijital mecrada (dergi, gazete, blog, internet sitesi, dijital dergi, sosyal medya, mikroblog, internet gazetesi, kurumsal site vs.) yayınlanmamış olması gerekmektedir.
 • Ayda en az 1 içerik (makale/yazı) göndermeniz gerekmektedir.
 • Okuldefteri editörleri, içeriklere anlamı bozmayacak şekilde editöryal düzenleme ve müdahalede (ekleme, çıkarma, düzeltme vs.) bulunur.
 • Reklam amacı taşıyan içeriklere (tanıtım bülteni vs.) yer verilmemektedir. Bu tür içerikler yayınlatmak için Reklam ve Sponsorluk modellerini inceleyin!
 • Belli bir kişiyi, grubu, topluluğu, markayı, şirketi, ülkeyi vs. hedef alan, yıkıcı eleştiri, hakaret ve sataşma taşıyan içerikler yayınlanmamaktadır.
 • Yayınlanan makaleler / içerikler yazarın sorumluluğundadır. Dolayısıyla yazıdan kaynaklı herhangi bir yasal süreç söz konusu olduğunda bu durum yazarı bağlamaktadır. Detaylar için Yazarlık Sözleşmesi‘ni okuyun!
 • Okuldefteri’nde yayınlanan içerikler yazarın bireysel talebiyle yayından kaldırılmamaktadır. Yazınız yayınlandıktan sonra bu şekilde bir talep içerisinde olmayınız. İçerikler yasal bir sorun ve/veya sorumluluk olmadığı müddetçe yayından kaldırılmaz!
 • Gönderilen içerik 14 gün içerisinde yayınlanır. Bu süreçte yayınlanmayan yazılar editöryal açıdan sorunlu, daha önce yayınlanmamış olma kuralını ihlal eden, ağır imla hataları, düzeltilemez anlatım bozuklukları vs. gibi içeriklerdir. Yazının yayınlanmayacağına dair herhangi bir geri dönüş / ileti / bildirim / e-posta gönderimi yapılmamaktadır.
 • Belli bir kişiyi, grubu, topluluğu, markayı, şirketi, ülkeyi vs. hedef alan, yıkıcı eleştiri, hakaret ve sataşma taşıyan içerikler yayınlanmamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

OkulDefteri nedir?

Sitemiz tamamen gönüllü üyelerin katkılarıyla eğitim alanında daha kaliteli bir eğitim, daha bilinçli bir eğitim anlayışı ile hizmet etmektedir. Herhangi bir kurumun veya kuruluşun veya başka bir şeyin devamı, bağlantısı değildir. Amacımız: Alanında Profesyonel Eğitim Sitesi olmaktır. Kaliteli eğitim, kaliteli eğitimciler ve kalitei içerik ve kaliteli bir web sitesi ile mümkün olacağını düşündüğümüzden bu site üzerinden destek veriyoruz. Sitemiz ücretsiz üyelik sistemi ile faaliyet gösteren Eğitim sitesidir. Genel kullanıcı kitlesi eğitim alanıdır. Bu eğitim alanına veliler, öğretmenler, öğrenciler ve diğer alanlardaki insanlar girmektedir. Sitemiz hiçbir ticari amaç gütmemektedir. Sitemizdeki tüm içerikler ücretsizdir. İçeriklerimizi kendi kişisel kullanımlarınız için atıfta bulunmak şartıyla kullanabilirsiniz. Ancak ticari faaliyetlerde kullanamazsınız. Başka yerde yayınlanmasına karşıyız.

Hangi kategoride içerik yazabilirim?

Eğitim, öğretim, kültür, sanat, edebiyat ve uzmanlık gerektiren diğer kategorilerde yazabilirsiniz.

Ne sıklıkta yazacağım?

OkulDefteri yazarlık başvurusu kabul edilen “Süreli Yazar” konumundaki kişiler ayda en az 1 içerik yollamak zorundadır. Ayda minimum 1 içerik kuralını 3 kez üst üste ihlal eden diğer bir ifadeyle 3 ay boyunca içerik yazmayanlar Yazarlar sayfasında yer alan “Konuk Yazar” kısmında yer alırlar. Konuk Yazarlar’daki kişilerin yeniden Yazarlar kısmında yer almaları için tekrar 10 içerik hazırlamaları gerekir. Konuk Yazarlar için aylık yazı yazma süresi yoktur.

Yazarlık sözleşmesi nedir?

Yazarlık Sözleşmesi’ni detaylı bir şekilde okumak için buraya tıklayın.

Ücret alacak mıyım?

Hayır. OkulDefteri’nde yazar olmak gönüllülük esasına dayanmaktadır.

Yazarlık Başvuru Formu

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı