Ders çalışma teknikleri

Pomodoro Tekniği Örnekli İncelemesi- Etkili Zaman Yönetimi

Pomodoro Tekniği ile Örneklerle Etkili Zaman Yönetimi

Pomodoro tekniği etkili zaman yönetimi tekniğidir. Pomodoro tekniği ile ders ve sınav başarınızı artırabilirsiniz. Hepimizin en çok zorlandığı nokta zamanı etkili kullanmaktır. İster öğrenci olun isterseniz iş insanı her zaman dikkatimizi dağıtan, zamanı doğru kullanmamızı engelleyen şeylerle karşılaşırız. Pomodoro Tekniği yeni bir şey öğretmek yerine zamanı nasıl kullanabileceğinizi gösteriyor.

Özel olarak hazırlanmış Pomodoro tekniği ile ders çalışma programlarını  buraya tıklayarak inceleyebilir. İstediğimiz pomodoro ders çalışma programını indirebilirsiniz

İşte Pomodoro tekniği ile Ders çalışma zamanını küçük parçalara böleriz.Standart olarak 25 dakika olarak düşünülse de kişiye göre 30 dakikaya da çıkarılabilir ve aralara da küçük 5 dakikalık mola veririz. Bunu 4 defa tekrarlarız. Buna pomodoro deriz. Daha sonra 4 tekrardan sonra büyük 30 dakikalık mola veririz. Böylece bir bölümü tamamlamış  oluruz.

Aşağıda pomodoro tekniğin özelliklerini ayrıntılı anlatımı mevcut. Dikkatinizi toparlayın ve öğrenmeye hazır olun 🙂 . Pomodoro çalışmaları küçük zamanlara ve hedeflere bölerek kademe kademe ilerleme üzerine dayanmaktadır.

Yazının sonunda pomodoro tekniğinin size neler kazandıracağı bölüm de yer almaktadır. Sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Ders çalışırken Pomodoro tekniğini zaman yönetimi için kullanırken ders çalışma tekniklerinden biri olan Feynman tekniğini de beraber kullanmalısınız. Daha önceden yazdığım bu yazıyı Etkili Ders Çalışma Yöntemleri-Feynman ve Pomodoro yazımı mutlaka önce okumalısınız. Çünkü ders çalışmanın ne demek olduğunu anlamadan bu yazı size fayda vermez. Bu yüzden farkındalık ve yöntemler hakkında genel bilgiler açısından oldukça önemlidir.

Zaman öldürmek en pahalı harcamadır. Balzac

Pomodoro Nedir?

Pomodoro tekniğinin mucidi ise yıllarca yazılım endüstrisinde çalışmış İtalyan Francesco Cirillo’dur.. Yurt dışında profesyonel anlamda pomodoro tekniği ile ilgili eğitimler verilmektedir. Pomodoro Tekniği ile ilgili birçok kitap basılmıştır. Buradan kendi sayfasına da ulaşabilirsiniz. Sadece öğrenciler için değil şirketler için de profesyonel destek veriyorlar.  pomodoro tekniği motivasyonu artırdığı için hızlı ilerlemenize de yardımcı oluyor.

Pomodoro tekniğiPomodoro sözcüğü İtalyanca domates demektir. Zaman yönetimi ile domatesin ne alakası var diyebilirsiniz. Aslında tam olarak da öyle değil. Adını domates şeklindeki zaman sayaçlarından  almaktadır.

Pomodoro zaman yönetimi tekniği özellikleri

kısaca;

 • 1- Tamamlamanız gereken bir görev (iş) seç.  (Hedefleri küçük parçalara böl.)
 • 2- Zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarla.
 • 3- Zaman bitene kadar sadece işinizle ilgilen.
 • 4- Beş (5) dakikalık kısa bir mola ver.
 • 5- Buna 1 Pomodoro denir.     (İlk hedefinizi başardınız.) 
 • 6- Bu şekilde 4 Pomodoro gerçekleştirin.
 • 7- Dört (4) Pomodoro at sonra 30 dakikalık uzun bir mola verin.
 • 8- Günlük sınav hazırlanma için  8 Pomodoro idealdir.

pomodoro tekniği ile zaman yönetimi sınavlara çalışma

Pomodoro tekniğinin mantığını şöyle de açıklayabiliriz:  Kitap okuyacağınız zaman kalın sayfalı bir kitabı mı okumak istersiniz? Yoksa az sayfalı ama fazla ciltli kitabı mı? Tabi ki az sayfalı olan daha cazip görünür. 

Pomodoro tekniğinin mantığı

Pomodoro tekniği yapılacak işi küçük parçalara bölme esasına dayanır. Bu iş bir ödev, bir sınav çalışması olabilir. Sınavlara Pomodoro zaman yönetimi tekniğini kullanarak hazırlanabilirsiniz. Pomodoro tekniği sadece zaman yönetimi ile ilgilidir.

Eğer konu tekrarı veya öğrenme  ile ilgili bir yöntem istiyorsanız Feynman tekniği ile birlikte ayrılmaz bir ikili olurlar. Zaten eğer önce üste verdiğim yazıyı okuduysanız Feynman tekniği ve pomodoro tekniğinin birbirini tamamlayan etkili öğrenme teknikleri olduğunu kavramışsınızdır.

Ayrıca buradaki Feynman tekniği incelemesi-örnekli-Etkili öğrenme yöntemleri daha ayrıntılı inceleme yer almaktadır.

Pomodoro Tekniği ile belirli bir zaman sınırı verilerek, yalnızca bir işin (veya hedefin) yapılması ile kişinin dikkatinin en üst seviyede olması ve zihninin tek bir konuya bütün verimiyle odaklanması amaçlanmaktadır.

Öğrenciler için zamanı iyi kullanmak her zaman için sorun olmuştur. Etkili zaman yönetimi pomodoro bu açıdan önemlidir. Çünkü zamanı geri alma şansınız yok. Düzensiz çalışılan bir ders veya sınav gerektiğinden daha fazla zamana ve çabaya ihtiyaç duyar.Bu nedenle öğrenciler zamanı da planlamaları gerekmektedir.

Pomodoro tekniği öğrencilerde veya kullanan kişilerde motivasyon artırıcı etki yaratır. Çünkü çalışmalarınızı veya başarmanız gereken hedefleri küçük hedeflere bölerek aşama aşama başaracaksınız. Her hedefi tamamlandığında buna pomodoro denir.

Her pomodoro tamamladığınızda kendinize duyduğunuz özgüveniniz de artacaktır. Ancak kimsenin elinde sihirli değnek yok. Bir iki denemeyle kendimi iyi hissetmiyorum demeyin.Sabır bu işin sırrıdır. 

Öğrencilerin en büyük eksiklerinden biri de yolun yarısında pes etmeye niyetlenmeleri değil midir?

[highlight color=”green”]Başlangıçta bütün öğrenciler bir motivasyonla başlar,[/highlight] her şey güzeldir. Ama yolun ortasında zorluklar baş gösterince yarışı bir kısmı bırakır bir kısmı da zorlanır. İşte Pomodoro tekniğinin profesyonel şirketlerde bile kullanılmasının sebebi işi yarıda bırakma ihtimalini azaltmasıdır. Öğrenci de hedeflerini başardıkça olumlu pekiştireç alacak ve tekrar dikkatini çalışmaya verebilecektir. Pomodoro tekniğinin başarısı profesyonel destek ekiplerince şirketlerde denenmiş ve şirket yöneticileri olumlu görüş bildirmişlerdir.

Pomodoro tekniğinin uygulanışı ile ilgili ayrıntılı açıklamalara geçebiliriz.

Pomodoro Tekniği Uygulama Basamakları:

Pomodoro tekniği: 1- Tamamlamanız gereken bir görev (iş) seç.

blankGerçekleştirmek istediğiniz hedefi belirleyin. Hedefimizin eğer uzun sürecek bir hedefse parçalara bölün. Birden fazla tamamlanacak hedef belirleyin. Küçük bir not defteri tutmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Gerçekleştirdiğiniz hedeflerin üstünü çizebilirsiniz. Tamamlayacağınız hedeflerin uzunluğunu neye göre ayarlayacağım diye düşünebilirsiniz.

Her bir hedef bir pomodoro olacağına göre pomodoro tekniği için 25-30 dakikada gerçekleştirilebilecek hedefler belirlemelisiniz. Süreyi kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Ancak bir pomodoronun gerçekleştirilmesi için 30 dakikan fazla bir süre pek önerilmemektedir. Çok özel durumlarda belki 40 dakikaya çıkarılabilir. Sürenin 30 dakikadan fazla önerilmeyesiniz sebebi dikkatinizin dağılması ve motivasyonunuzun bozulmasıdır. Çünkü pomodoro tekniği hedefleri küçük hedefler şeklinde bölerek sıkılmadan ve dikkat dağıtmadan gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Bazı öğrenciler 25 dakika veya 30 dakikaya kısa diyebilirler. Hatta 40 dakikaya da kısa diyen olacaktır. Dediğim gibi amaç zaten kısa kısa hedefler şeklinde ilerlemektir. Yazının devamında öğrencilerin test çözme süreleri ile örnek vereceğim. Her hedef için aynı süre kullanılmayabilir. Ancak bunu da düzenlemek gerekmektedir. Pomodoro tekniğinin uygulanışını açıkladıktan sonra örnekler bölümünde ayrıntılı bu konuya değineceğim. Şimdi pomodoro tekniğini açıklamaya devam edelim.

Pomodoro Tekniği: 2- Zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarla.

Pomodoro tekniğiYanımızda mutlaka bir zamanlayıcı olacak. Hatta resimdeki gibi mekanik olursa daha iyi olur. Kesinlikle saat, telefon vb. cihazları zamanlayıcı olarak kullanmamalısınız. Çünkü dikkatinizi dağıtacak hiçbir cihaz yanınızda olmayacak. Mekanik bir zamanlayıcı alınız. Bazı evlerde mutfak eşyası olarak olabilir de 🙂 

Zamanlayıcı konusunu hallettiğinize göre pomodoro tekniği için zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlıyoruz. 25 dakika veya 30 dakika olabilir. 25 dakika boyunca sizi rahatsız edecek hiçbir teknolojik cihaz yanınızda olmamalıdır. Hatta dikkatinizi dağıtacak nesneleri önünüzden kaldırabilirsiniz. 25 dakika boyunca hedefi gerçekleştirmeye çalışacaksınız. Peki pomodoro tekniğine göre  25-30 dakikada hedefi bitiremezsem ne olacak diyebilirsiniz. Çok özel durumlar haricinde belirlediğiniz süreyi ne olursa olsun aşmayacaksınız. Hedeflerinizi küçülteceksiniz.

Pomodoro Tekniği: 3- Zaman bitene kadar sadece işinle ilgilen.Pomodoro Tekniği süre bitene kadar

Zaman bitene kadar tüm amacınız belirlediğiniz hedefi gerçekleştirmek olmalıdır. Bu nedenle tuvalet vs. İhtiyaçlar da dahil olmak üzere önceden giderin ve hazırlıklı olun. Zamanlayıcıyı başlattıktan sonra tuvalet ihtiyacı dahil (özel durumlar hariç) hedefinize odaklanıyorsunuz.

Pomodoro Tekniği: 4- Beş (5) dakikalık kısa bir mola ver.

Betakaroten mola pomodoro tekniğiSabrettiniz ve hedefinizi gerçekleştirdiniz. Tebrikler. Buna pomodoro denir. Her hedefi gerçekleştirmek pomodoro tekniğinde pomodoro olarak adlandırılır. İlk hedefinizi başardın.Küçük ama etkili bir başlangıç yaptınız. Merdivenin ilk basamağındaki çıkmadan diğer basamaklara geçemezsiniz. Şimdi 5 dakikalık mola verebilirsiniz. 10 dakika olabilir mi? Olmaz. Neyse o. 5 dakikalık molada tuvalet vs. İhtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Kısa telefon görüşmesi olabilir. Ama dikkatinizi dağıtacak konulardan kaçınmalısınız. 5 dakikalık molayı dinlenmeye ayırmalısınız. 

Artık not defterinizdeki 2. Hedef için 2. Pomodoroya başlayabilirsiniz. 2. Pomodoroyu da gerçekleştirdikten sonra tekrar 5 dakikalık mola veriyorsunuz. 3. Pomodoroya geçip 3. Hedefinizi de gerçekleştiriyorsunuz. Tekrar 5 dakikalık mola veriyorsunuz. 4. Hedef için 4. Pomodoroya başlıyorsunuz ve bitiriyorsunuz. Bu sefe 30 dakikalık en fazla 40 dakikalık uzun mola veriyorsunuz.

4 pomodoro dan sonra 30 dakikalık uzun mola veriyorsunuz. Uzun mola demek TV izlemek değildir. Yemek yiyebilirsiniz.Çay içebilirsiniz vs. Uzun mola da dahil en önemli şey dikkatinizi dağıtacak unsurlardan kaçınıp yeni pomodoro için kendinizi hazırlamaktır.

Pomodoro tekniği çevrimi

Pomodoro Tekniği zamanlaması
Pomodoro zaman çizelgesi

Standart Çalışma için Kaç Pomodoro Gereklidir?

Dünyada standart olarak kabul edilen pomodoro sayısı 8’dir. Yani 4 pomodoro uzun mola ve 4 pomodoro standart olanıdır. Daha az pomodoro yaparsanız pomodoro tekniği ile amaçlanan başarıya ulaşamazsınız. 

4+4=8 pomodoro günlük standart.

25+5+25+5+25+5+25 + 30 — 25+5+25+5+25+25 = 115 + 30 + 115 = 260 dakika pomodoro süreniz.

Saat olarak hesaplarsak eğer 4,5 saat civarı olmaktadır. 

Pomodoro tekniğini profesyonel olarak uygulayan şirketler günlük 16 pomodoronun ideal olduğunu belirtmektedir. Bunun üstüne de tabii çıkılabilir. Yani verimli geçen 9 saat çalışma ideal olarak kabul edilmektedir.

Sınavlara Çalışmak için Kaç Pomodoro Yapmak Gerekir?

Pomodoro Tekniğine göre sınav veya dersler için en az 8 pomodoro gerçekleştirmelisiniz. Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere farklı pomodoro deneyebilirsiniz. Hafta içleri 8 pomodoro hafta sonları 16 pomodoro olarak ayarlayabilirsiniz. 8. Pomodoronun sonra uzun bir mola verebilirsiniz. 1-2 saat gibi. Sonra tekrar 8 pomodoro gerçekleştirebilirsiniz. 

Pomodoro tekniğini bölebilir miyim? En az kaç pomodoro yapılabilir?

pomodoro tekniğine göre çalışmanızı 4 pomodoro şeklinde bölebilirsiniz. Yani 4’ün katları şeklinde gitmektedir.

Günlük pomodoro uygulaması (hafta içi ve hafta sonu farklı şekilde uygulanabilir)

 • 4 pomodoro – düşük
 • 8 pomodoro – standart
 • 12 pomodoro – iyi    – öğrenciler için 
 • 16 pomodoro – ideal

Pomodoro’nun Süresini Kendime Göre Değiştirebilir miyim?

Tabiki evet. Ancak bu süre için 30 dakikayı geçirmemek gerekir. Çünkü süreyi daha fazla artırırsanız dikkatiniz kolay dağılır ve çabuk yorulursunuz. Pomodorolarda 5 dakika mola standart. Yani size süre olarak tavsiyem bir pomodoro için  mola ile birlikte en fazla 30-35 dakikadır.

Pomodoro zaman yönetimi tekniği uygulama tablosu

Pomodoro infografik çevrim
Pomodoro tekniği ayrıntılı uygulama çizelgesi

Pomodoro Zaman Yönetimi Tekniği Size Neler Kazandırabilir?

 • Zamana karşı değil, zamanla birlikte çalışılır. Böylece gereksiz stres yükünden kurtulursun.
 • Dikkat eksikliğine sebep olabilecek baskıyı azaltmış olursun.
 • Dikkat dağıtıcı unsurları engellersiniz.
 • Okul, ders  ve yaşam dengesi kurmanıza yardımcı olur.
 • Dikkati arttırıcı etkisi vardır.

Pomodoro tekniği ile ilgili yüzlerce makale internette bulabilirsiniz. Ancak çoğu birbirinin aynıdır.  Yabancı makaleleri inceleyebilirsiniz. Türkçe site olarak  buradaki siteyi de inceleyebilirsiniz. Pomodoro tekniği üzerine kurulmuş bir site. Şimdilik genel bir bilgilendirme sitesi şeklinde gözükmektedir, ama ileride daha fazla etkinlik olabilir.

Ayrıca pomodoro tekniği ile hazırlanmış olan ders çalışma programlarını da sitemizden inceleyebilirsiniz. Pomodoro ders çalışma programına nasıl uyarlandığını görebilirsiniz. LGS grubundaki ders çalışma planları çift ders olarak hazırlanmıştır. 5.6.7.sınıf ders programları ise tek ders saati üzerinden hazırlanmıştır.

SSS Pomodoro Tekniği Sık Sorulan Sorular

Pomodoro tekniğini kim buldu?

Pomodoro tekniğinin mucidi yıllarca yazılım endüstrisinde çalışmış İtalyan Francesco Cirillo’dur. Profesyonel anlamda şirketlere destek vermektedir.

Pomodoro nasıl uygulanır?

Bir çalışma süresi 25 dakikadır. 5 dakika süren bir mini mola verin. Bu sürelerin toplamı 1 pomodorodur. ( 1 pomodoro eşittir 30 dakika)

Pomodoro ders çalışma tekniği nedir?

Zamanı parçalara bölerek küçük hedefler şeklinde dikkat dağıtmayan zaman yönetimidir.

Pomodoro tekniği kaç dakikadır?

pomodoro tekniği 25 dakika çalışma 5 dakika küçük mola şeklinde çalışma tekniğidir. 4. Pomodorodan sonra 30 dakikalık uzun mola verilir.

Günde kaç pomodoro yapılmalı?

İdeal olan dünya standardı 16 pomodorodur. İsterseniz öğrenciyseniz ders programınıza göre yukarıdaki örneklerdeki gibi 4-8-12 Pomodoro şeklinde de yapabilirsiniz.

Pomodoro tekniği ile ders başarısını artırabilir miyim?

Evet. Düzenli kullanırsanız ve kendinize uygun pomodoro sayısını seçerseniz ders başarınızı artırmanıza yardımcı olur.

Pomodoro tekniği kişiye göre özelleştirilebilir mi?

Evet. Pomodoro sayısını kendi ihtiyacınıza göre artırıp azaltabilirsiniz. Farklı günler, farklı pomodoro sayılarıyla çalışabilirsiniz.

Pomodoro tekniğinde bir ders sadece bir pomodorodan mı oluşmak zorundadır?

Hayır. İsterseniz bir dersi iki pomodoro olacak şekilde 25+25 dakika şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Pomodoro tekniğinde bir pomodoro 25 + 5 dakika olmak zorunda mı? Daha fazla süre olabilir mi?

Kısmen evet. Dikkatinizin en verimli zamanı 25 dakikadır. 5 dakikada mola süresi ile beraber 30 dakika olur. İsterseniz 30 + 5 dakika olacak şekilde pomodoroları ayarlayabilirsiniz. Daha fazla süreyi önermiyoruz.

Pomodoro tekniğinde çözülen sorular bitmezse pomodoro süresi uzatabilir mi?

Standart pomodoro 25 dakika çalışma + 5 dakika mola şeklindedir. 30 dakika çalışma + 5 dakikadan fazla olması önerilmemektedir.

Pomodoro Tekniği İncelemesi

Uygulanabilirlik
Basitlik
Anlaşırlılık

100

Öğrenciler için olsun iş insanları için olsun. En zor olan zamanı doğru planlamaktır. Pomodoro size yeni bir şey vaat etmiyor. Zamanı nasıl doğru kullanabileceğiniz bir disiplin veriyor.

14 Yorum

 1. Facebook’tan paylaşımı gördüm gerçekten dolu dolu bir içerik olmuş devamını merak ediyorum
  İyi çalışmalar.

 2. Ben bu yöntemi benzer şekilde uyguluyormuşum zaten farkında değilmişim.
  Ama böyle ayrıntılı çok iyi olmuş

 3. Öncelikle başarılar çok güzel yazı.
  En sondaki resim gibi günlük ders çalışma planı şeklinde bi tane eklense güzel olur
  Hafta içi hafta sonu ayrı olabilir.

 4. Merhaba, yazıyı çok beğendim.
  Öğrencilerimize vermek için günlük ders planı şeklinde düzenlemek mümkün mü? ya da bu şekilde var mı?

 5. Haftalık ders çalışma şeklinde olanımı bekliyorum.
  Yukarıda biri de söylemiş harika olur.

 6. Eskiden dersi dinlemek yetiyordu ama bu yıl LGS var ve üstelik okul da yok. Korona yüzünden… Bu yüzden ben de araştırmak istedim ve bu site çıktı karşıma. Gerçekten çok açıklayıcı ve doğru bir anlatım olmuş. Sorabileceğimiz sorulara da cevap vermeniz gerçekten çok iyi. Teşekkür ederim. Umarım sizin sayenizde LGS de iyi bir lise tutturucağım…

  1. Teşekkür ederiz ve başarılar dileriz. Anlamadığımız konuları yorumlar kısmından her zaman sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu