Ders başlangıç

Öğrenme stiline-tarzına göre etkili not nasıl alınır?

Birden çok profesyonel not alma yöntemleri vardır, Not almak için herkese uyan standart bir çözüm maalesef yoktur. Özellikle her öğrencinin zeka yapısı farklı olduğundan farklı öğrenme tarzlarına, biçimlerine ihtiyaç duyulur. Bu nedenle öğrenme stiline göre birden fazla harika not alma teknikleri vardır. Ama hangi not alma tekniği size daha uygun? Sizin için en uygun not alma yöntemini belirlemeden önce, önce öğrenme tarzınızın ne olduğunu bulmak önemlidir.

4 ana öğrenme tarzı/biçimi vardır: Görsel Öğrenme , İşitsel Öğrenme , Kinestetik / Dokunsal Öğrenme ve Okuma / Yazma Öğrenme. Not almanın değişik güzel yöntemleri olmasına rağmen bazı yöntemler bazı öğrenme stilleri için diğerlerinden daha iyi çalışır. En etkili, verimli 5 not alma yöntemlerine bakınız.

Hangi öğrenme tarzı ve hangi not alma yöntemi sizin için daha kullanışlı ve verimli olacak, bunları yakından inceleyelim.

Görsel Öğrenen Öğrenciler için Not alma Yöntemleri

Görsel öğrenen öğrenciler için not alma yöntemini belirlemek için öncelikle görsel öğrenme nasıl gerçekleşir? Özellikleri nelerdir? Bu durumu dikkate alarak verimli not alma yöntemi seçmeliyiz.

Görsel Öğrenen Öğrencilerin Özellikleri

Görsel öğrenme yapan öğrencilerin en belirgin özellikleri, bilgi öğrenmek ve iletişim kurmak için görüntüler, diyagramlar, renkler ve haritalar kullanmayı sever.

 • Hafızadan geri çağırmayı kolay yaparlar.
 • Bilgilerin düzenlenmesi onlar için kolaydır.
 • Görüntüleri kolay hatırlarlar.

Görsel Öğrenenler için Hangi Not Alma Yöntemleri Daha Uygundur?

Görsel öğrenenler için en iyi not alma yöntemleri resim, haritalama, diyagram ve renkleri kullanan yöntemlerdir. Notları renkli tutmak bu tarz öğrenenler için oldukça dikkat çekicidir.

Görsel öğrenenler için not alma tekniğinin harika bir örnekleri haritalama not alma yöntemi ve zihin haritası not alma yöntemidir.

Haritalama not alma yöntemi, Görsel olarak ilgi çekicidir. Konular arasındaki bağlantıları hafızada görsel olarak tutmak için idealdir.
Haritalama not alma yönteminin uygulanmasını, örnekleri ve diğer ayrıntıları yukarıda belirttiğim “En iyi not alma yöntemleri yazısında bulabilirsiniz. Genel olarak kısaca bahsederek:

 • Sayfanın başına ana konuyu yazın.
 • Yazılan konuları Farklı kutu veya şekil içine alabilirsiniz. Farklı renkler kullanabilirsiniz,
 • Alt konuları şema oluşturacak şekilde birbirine bağlayın.

Zihin haritası not alma yöntemi, fikirler arasında bağlantı kurmanıza ve bilgileri sizin için anlamlı olacak şekilde düzenlemenizi sağlar.

Zihin haritası oluşturmak için şu adımları izleyin:

 • Sayfanın ortasındaki merkeze bir fikir yerleştirin.
 • Her bir ana konu veya tema için bağlantılı ‘dallar’ ekleyin.
 • Anahtar konuları açıklamak için anahtar kelimeler veya diyagramlarla ‘alt dallar’ ekleyin.
 • Birbiriyle bağlantılı konuları oklarla birbirine bağlayın.

Görsel Öğrenme İpucu

Görsel öğrenenler için notlarını düzenli tutmanın harika bir yolu renk kullanmaktır. Çünkü görsel öğrenenler için renkler dikkat çekicidir ve sıradan değildir. Önemli konuları kendinize göre ciddiyeti yansıttığını düşündüğünüz renklerle boyayabilirsiniz. Böylece kolayca bilgileri düzenlemenize ve konuları ayırmanıza yardımcı olabilir. Hatırlamak daha kolay olur.

İşitsel Öğrenen Öğrenciler için Not Alma Yöntemleri

İşitsel öğrenme, dinleyerek, tartışarak ve sık sık iletişim kurarak öğrenmenin baskın olduğu öğrenme biçimidir. Seminerler, ses kayıtları, müzik veya benzeri ses öğeleri işitsel öğrenme tarzına hakim kişilere daha çok hitap eder.

İşitsel Öğrenen Öğrencilerin Özellikleri

İşitsel öğrenenler, dinleyerek bilgi öğrenmeyi tercih ederler.

 • Fikirleri sözlü olarak açıklamadan hoşlanırlar.
 • Sorunları konuşarak çözme eğilimindedirler.
 • Sözlü talimatları takip ederler.
 • Sesli okuma ile daha iyi kavrarlar.
 • Sesli tekrar ile öğrenme sürecini daha iyi kavrarlar.

İşitsel Öğrenen Öğrenciler için Hangi Not Alma Yöntemleri Daha Uygundur?

İşitsel öğrenciler için en iyi not alma yöntemleri bilgileri dinleme ve tekrarlamadır. Varsa , sınıftaki dersi bir ses kayıt cihazı ile kaydetmek iyi bir seçenektir. Bu, ders sırasında ve ders çalışırken tekrar dinlemek için ses kaydını kullanarak dinlemenizi sağlar. Öğrenme sürecini hızlandırır.

İşitsel öğrenen öğrenciler için etkili/verimli not almanın bir başka iyi örneği de yüksek sesle konuşma ve kayıttır. Yüksek sesle konuşma yöntemi, konuları sözlü olarak açıklayarak kendinizi kaydetmenizi sağlar. Daha sonra bu ses kaydını seyahat ederken, otobüste giderken, okula yürürken, ev işleri yaparken gibi ortamlarda kullanabilirsiniz.

Ses kaydı bir seçenek değilse, not almak için kullanabileceğiniz başka bir not alma yöntemi , aynı anda dinlemek ve yazmak yerine dinlemek ve sonra yazmaktır. Bunun anlamı:

 • Önce bilgileri dikkatlice dinle.
 • Zihnini dinlediklerine yoğunlaştır,
 • Önemli noktaları Özer olarak yaz.

İşitsel Öğrenme İpucu

Birçok işitsel öğrenen öğrenci yazılı ders notları ile çalışırken müzik dinlemekten yararlanır. Bu mantıksız görünebilir. Aslında normal şartlarda diğer öğrenme türlerinde dikkatin dağılmasına da neden olur. Ancak işitsel öğrenen öğrenciler için müzik, arka plan gürültüsünü azaltabilir ve göreve odaklanmanıza yardımcı olabilir. Dikkatin dağılmasını önlemek için şarkı sözleri olmayan müzikleri (klasik müzik gibi) seçtiğinizden emin olun.  Eğer denemeleriniz sırasında müzik dikkatinizi dağıtıyorsa kesinlikle kullanmayın.

Dokunsal (kinestetik) Öğrenenler için Not Alma Yöntemleri

Dokunsal öğrenme stili, dokunarak, yaşayarak, uygulayarak bizzat sürece dahil olarak öğrenmenin gerçekleştiği bir öğrenme tarzıdır.

Dokunsal Öğrencilerin Özellikleri

Dokunsal öğrenen öğrenciler hareket ederek ve yaparak anlar ve öğrenirler. Bu tarz öğrenenler en iyi öğrenmeyi ‘uygulamalı’ bir yaklaşımla öğrenirler.

 • Enerjileri hiç düşmez ve sürekli hareketlidirler.
 • Hareketleri ve beden dilini anlar.
 • Motor belleği (bir eylemi bir kez yaptıktan sonra çoğaltabilir) harikadır.
 • Asıl olan sürekli bir şeylerle uğraşmaktır.
 • Kinestetik öğrencilerim, enerjileri doğru şekilde doğru alanlara yönlendirilmezse problem çocuk gibi algılanabilirler. 

Dokunsal Öğrenen Öğrenciler için Hangi Not Alma Yöntemi Daha Uygundur?

Dokunsal öğrenenler için en iyi not alma yöntemleri kendilerini kısıtlayan yöntemlerdir. Hareket etmeyi ve dokunmayı sevdiklerinden dolayı. dokunsal / kinestetik öğrenenler için harika bir not alma yöntemi, bilgi kartlarına veya not kartlarına not yazmaktır. Çalışma oturumunuzda, not yazarken aktif molalar vermeniz veya uzun süre otururken bir miktar enerji açığa çıkarmanın bir yolu bulunmalıdır. Çünkü bu tarz öğrenenler sürekli oturmayı sevmezler ve bir miktar da dikkat eksikliği yaşayabilmektedirler.

Sıkılmamaları için bazı stratejiler şunları içerir:

 • Bir stres topu sıkma
 • Kısa molalarda zaman zaman kalkmak ve dolaşmak
 • Sakız çiğneme hareket etme enerjisini alabilir.
 • Çalışma masası yerine Farklı yerlerde de okumalarına izin verilebilir.

Mümkünse, bilgisayara veya başka bir cihaza not yazmak, notlarınızı oluşturmanın harika bir yolu olabilir. Çünkü Yazma hareketi her iki elinizi de içerir ve sizi tek elle yazmaktan daha fazla meşgul ve hareketli tutabilir. Böylece kinestetik enerjisini yazma için kullanarak dikkatini daha uzun süre koruyabilir, öğrenme sürecini hızlandırabilir.

Dokunsal Öğrenme İpucu

Çalışma için bilgi kartları hazırlarken, konuyu hatırlamanıza yardımcı olacak her kart için eylemler oluşturun. Bilgi kartı kullanmanın bir başka iyi yolu onları kategorilere ayırmaktır.

Okuma/Yazma Biçiminde Öğrenen Öğrenciler için Not Alma Yöntemleri

Bu tarz öğrenen öğrenciler için not almak ve okuyarak öğrenmek çok önemlidir.

Okuma/Yazma Tarzında Öğrenen Öğrencilerin Özellikleri

Okuma ve yazma tarzı öğrenenler  okumayı sever . Bu öğrenciler bilgileri anlamak ve iletmek için yazmayı ve okumayı tercih ederler.

 • Bilgileri listeler halinde düzenler.
 • Yazdıkları bilgileri hatırlamak ister.
 • Bilgileri yazılı olarak aktarır.
 • Düzenli not tutar.
 • Ayrıntılı not tutmayı sever.
 • No tutmaktan ve okumaktan zevk alır.

Okuma/Yazma Stilinde Öğrenenler için Hangi Not Alma Yöntemi Daha Uygundur?

Karakteristik özellikleri, bu tür öğrenciler tam düşüncelerini yazmayı ve bilgileri düzenlemek için başlıkları kullanmayı sever. Bu nedenle okuma / yazma stilinde öğrenenler için harika bir not alma stratejisi Cümle Yöntemi ve Cornel not alma yöntemidir. Cümle not alma yöntemine göre:

 • Bilgileri tam cümle formunda ayrıntılı yazın.
 • Notlarınızı konuya göre düzenlemek için başlıkları kullanın.
 • Konuya güncel kalmak için en önemli noktaları yazmaya devam edin.

Cümle not alma yöntemi ve Cornel not alma yöntemi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve örnek uygulamalar için Verimli Not Alma yazımızı inceleyebilirsiniz.

Okuma/Yazma Öğrenme İpucu

Sadece içeriği vurgulamak yerine bilgi notlarının kenarlarına bilgi yazmak iyi bit fikir. Bu şekilde, bilgileri daha iyi akılda tutmanıza yardımcı olmak için içeriği okuyabilir ve yazabilirsiniz. Cornel yöntemi bunun için uygundur.

Öğrenme Tarzınıza göre Daha İyi Not Alma

Ne tür bir öğrenci olduğunuzu bulmak, daha iyi çalışma notları almanın ilk adımıdır. Kendi öğrenme stilinizi keşfederek ve daha iyi anlayarak, öğrenme stratejinizi geliştirmek için bu stratejilerden yararlanabilirsiniz. Kendinize uygun öğrenme tarzı, stili oluşturabilirsiniz,

Verimli çalışmanın ikinci adımı ise öğrenme tarzınız ne olursa olsun etkili ders çalışma teknikleri seçmektir. Verimli ders çalışma teknikleri yazımı okumalısınız.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı