Ders çalışma teknikleri

Etkili-Verimli Ders Çalışma Yöntemleri-Feynman ve Pomodoro

En iyi ders çalışma tekniği hangisi?

Etkili ders çalışmak için etkili ders çalışma yöntemleri olan Feynman tekniği ve Pomodoro tekniğinin genel özellikleri anlatılmakta  ve etkili ders Bilimsel ders çalışma teknikleri arasında yer almaktadır. Bu yazıda çalışma yöntemlerinin başarıya ulaşmadaki öneminden bahsedilmektedir.  Tabi ki başka etkili ders çalışma yöntemleri de var. İster LGS ister üniversite sınavına hazırlık olsun etkili ders çalışmak istiyorsanız bunu gerçekleştirmek için bazı teknikler kullanmalısınız. Verimli ders çalışma nedir?

“Etkili ders çalışma yöntemlerini kullanmadan çok çalışmak çok başarıya ulaşacağınız anlamına gelmez.” Etkili ders çalışmama sorununun nedenlerini irdeleyeceğiz.

Size gereksiz yere kendinizi motive edin, zamanı iyi kullanın gibi ifadeler kullanmak yerine etkili ders çalışmak istiyorsanız etkili ders çalışma yöntemlerini uygulamanız gerektiğini söylüyorum. (Tabi ki istekli ve sabırlı olacaksınız bunu da söylemeyelim artık). Buraya kadar okuduysanız zaten ilgileniyorsunuz demektir. Yani sabır, motivasyon ve azimli olmanın gerektiğini zaten biliyorsunuz demektir.

Sınavlara nasıl hazırlanıyorsunuz?

Öncelikle okullardaki yazılı sınavlara hazırlanma şekli ile başlayalım. Öğrencilerden ve velilerden sık sık “Çok çalışıyorum ama yine de başarısız oldum, sınavdan zayıf aldım.” Veya “Bizim çocuk valla dün 6 saat ders çalıştı, odadan dışarı çıkmadı. Nasıl zayıf aldı. Anlamıyoruz.” İfadelerini duyduğumuz velilerimiz aslında itiraf ediyorlar. Etkili ders çalışma yöntemleri hakkında hiçbir fikrimiz yok diyorlar ama farkında değiller.

Bir insanın doğası gereği, her ne kadar sınav akşamı ders çalışmak yanlışsa da, 6 saat ders çalışabilme kapasitesine sahip bir öğrencinin o sınavdan zayıf alması imkansız. En azından düşük de olsa 45 üstü bir puan alması gerek. Peki 45 üstü puan yeterli mi? Bu nasıl bir çalışma yapıldığına göre de değişir.

Peki sorun nerde? Öğrenci de mi? Kullandığı yöntemlerde mi? Yoksa kendine göre uygun etkili ders çalışma yöntemleri seçmemesi mi? Olayı puana indirgemek de aslında yanlış. Sınavlar, konu hakkında ne kadar bildiğini ölçmeye yarayan araç, ölçüt. Bizim öğrencilerimiz ise ölçüt yani araç için çalışmaya çabalıyorlar. Oysa ki konuyu anlamaya yönelik çaba sarf etmek zaten kendiliğinden sınav başarısını getirecektir.

Tabi burda öğrencilerin de hakkını yememek lazım. Ders çalışmak anne babaların dediği gibi güzel veya eğlenceli bir etkinlik değil. Çoğu öğrenci severek ders çalışmaz. Hatta ders çalış çalış diyen anne babalar dönüp özeleştiride bulunduklarında sorunu daha iyi anlayabilirler.

Peki o zaman öğrenciler nasıl etkili ders çalışabilirler? Bu sorunun cevabını bulmak gerekir. Anne ve babalar açısından olaya bakarsak “Öğrencileri nasıl etkili ders çalışmaya yönlendirebiliriz?” sorusu aklımıza geliyor. Ancak bu tamamen ayrı bir yazı konusu. Çünkü birden çok değişkeni var.

Verimli ders çalışma programı/planı hazırlamasınız. Bunun için isterseniz hazırladığımız pomodoro ders çalışma planlarını inceleyebilirsiniz.

Verimli ders çalışma odanız var mı?

Etkili, verimli ders çalışabilmemiz için uygun bir çalışma ortamı gereklidir. Bunun için kendinize uygun çalışma odası yapmalısınız. Çalışma odası nasıl olmalıdır diye merak ediyorsanız oldukça ayrıntılı anlattığımız  Ders çalışma odası nasıl olmalı? En kolay ders çalışma ortamı yaratma  yazısını okumanızı öneririm.

Etkili/Verimli ders çalışamamanın nedenleri

Etkili ders çalışamama sorunun sebebi, nasıl çalışılacağını bilememek, ve etkili çalışma yöntem ve tekniklerini kendi fiziksel ve ruhsal yapısına göre uyarlamamaktır. Ya da hiç kullanmamak. (Tabi bunu söylerken çalışan ancak zorlanan öğrenciler için söylüyorum). Üstünkörü kavramı burada devreye giriyor. Üstünkörü, yani gelişigüzel sınava hazırlanmak, biraz şans işi biraz da fazla enerji harcama. Tabi ki çok çalışmak gerek ama ders çalışma yöntemlerini kullanmadan çok çalışmak çok başarıya ulaşacağınız anlamına gelmez. Şanslıysanız başarıya ulaşırsınız. Ama bir düşünün kaçınız veya kaç veli sınavda başarılı olma fikrini şansa bırakmak ister? O halde siz neden şansa bırakıyorsunuz?

Kişiye göre etkili ders çalışma yöntemleri değişir mi?

Çok çalışıyorsunuz ama günümüz sınav sisteminde maalesef bir sorunun bile önemi oldukça fazla. Artık sınavlar bir iki soruyla kazanılılıyor. O zaman kişiye uygun en etkili ders çalışma teknikleri ve yöntemleri nelerdir? Yukarıda da bahsettiğim gibi etkili ders çalışma yöntemini bulmak İçin öncelikle etkili ders çalışamamamızın nedeni belirlememiz lazım. Yani ders çalışma yöntemlerini  kendi fiziksel ve ruhsal özelliklerimize göre uyarlamalıyız.

Yani, kişiye göre etkili ders çalışma yöntemleri değişir mi diyorsunuz? Evet, aynen öyle. Kişiye göre etkili ders çalışma yöntemleri değişir. Ancak bu konu tamamen ayrı bir yazı konusu olduğundan burada ayrıntıya girmeyeceğim. Gerekirse yazdığımızda buradan yazıya bağlantı verdiğimizde ulaşabilirsiniz.

Etkili ders çalışma yöntemleri basit ve yönetilebilir olmalı

Etkili ders çalışmak İçin zamanı iyi kullanmanızı sağlayan etkili ders çalışma teknikleri kullanacağız.  Bunlardan birincisi Feynman tekniği diğeri ise Pomodoro tekniğidir. Bu iki teknik LGS ve üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için etkili ders çalışma yöntemleri  açısından yeterlidir. Feynman ve Pomodoro tekniğini de kendinize göre özelleştireceksiniz.

Unutmayın. Anlamak için çok daha karmaşık ders çalışma yöntemlerine veya tekniklerine ihtiyaç yoktur. Hatta ne kadar basit, o kadar iyidir. Bazı çalışkan dediğimiz öğrencilerin çözemeyip getirdikleri soruları görünce söylediğim ilk şey: Basit düşün! Çünkü soru çok basit. Ama öğrenci sorunun altında buzağı arıyor ve basit soruyu yapamıyor. Temel prensibimiz basitlik üzerine kurulu olmalıdır. Bu basitlikten kastettiğimiz önemsizlik kavramı değildir. En karmaşık ifadeleri sadeleştirerek anlaşılması kolay hale getirmektir.

Tavsiye edilen çalışma tekniklerinin genel incelenmesi

Yukarıda yeterince üzerinde durduğumuz anlaşılması ve uygulaması kolay olan ders çalışma yöntemleri ve teknikleri üzerinde durmaya geçebiliriz diye düşünüyorum. Buraya kadar sıkılmadan okuduysanız zaten bundan sonrasını da okuyacağınızı ve uygulayacağınızı düşünüyorum. Tavsiye ettiğim etkili ders çalışma yöntemleri Feynman ders çalışma yöntemi ve Pomodoro ders çalışma tekniğidir. Feynman, daha çok anlaşılmayan konuları anlamak üzerine tasarlanmışken, Pomodoro tekniği daha esnektir. Pomodoro zaman yönetimi tekniğidir. Bu nedenle Feynman tekniği ile beraber aynı anda kullanılabilir.  

Ders çalışmak İçin daha farklı teknik ve yöntemler de mutlaka vardır. Ancak etkili ders çalışma yöntemleri olarak tavsiyem Feynman ve Pomodoro yöntemini kendi ihtiyaçlarınıza göre uyarlamanız birçok kişi için yeterli olacaktır. (Çalışmaya istekli oluş ve hazır olma gibi özelliklerin zaten varolduğunu düşünüyorum)

Basit olan kolaydır. Bir konuyu basit şekilde anlatmak her zaman zordur. Evet yanlış duymadığınız, bir konuyu basit anlatabilmek için oldukça iyi bilmeniz gerekir. Bir konu hakkında beş cümle söyleyebilmeniz için en az o konu hakkında on cümle bilmeniz gerekir. Bu nedenle Feynman ders çalışma yöntemi basit ama etkilidir. 

Bir konuyu gerçekten anlıyor musunuz? Yoksa konunun tanımını biliyorsunuz? Bunu anlamak için Feynman öğrenme tekniğini kullanabilirsiniz. Bir şeyi bilmek onu anladığınız anlamına gelmez. Eğer gerçekten anladıysanız o konuyu başkasına da anlatma yeterliliğine sahipsiniz demektir.  O zaman etkili ders çalışma yöntemleri olan Feynman öğrenme tekniğini kullanınız bakalım görelim.

Feynman öğrenme tekniği genel özellikleri

Feynman öğrenme tekniğini anlamadığınız konuları anlamak için kullanabilirsiniz. Anladığınız fakat sınavlarda unuttuğunuz konuları hatırlamak  için de kullanabilirsiniz.

Sınav öncesi etkili ders çalışma yöntemi olarak da kullanabilirsiniz. Uzun yıllar hafızanızdan çıkmaz. Feynman ders çalışma yöntemi 4 adımdan oluşmaktadır. Genel olarak nasıl kullanıldığından bahsedeceğim. Ancak bu yazımızda etkili ders çalışma yöntemlerinin önemi üzerinde duruyoruz. Etkili ders çalışma yöntemleri içinde ilk sırada olan (bu yazı için)  Feynman ders çalışma tekniği hakkında ayrıntılı inceleme ve örnek ders çalışmaları incelemek için buradaki Feynman tekniği incelemesi-örnekli-Etkili öğrenme yöntemleri yazısını okuyunuz. Bu arada yazımı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum. Buraya kadar okuduysanız sonunu da mutlaka okuyun.

Feynman tekniği basamakları;

Feynman tekniği incelemesi ayrıntılı
Feynman tekniği

Feynman ders çalışma yöntemi 4 basamaktan oluşmaktadır:

 1. Basamak: Konuyu belirleyin.
 2. Basamak: Konuyu bilmeyen birine anlatır gibi anlatın.
 3. Basamak: Takıldığınız noktada kaynağa geri dönün.
 4. Basamak: Basitleştirin ve benzerlikler kurun.

Pomodoro zaman yönetimi tekniği genel özellikleri

Pomodoro tekniği ise zaman yönetimi tekniğidir. Pomodoro tekniğinin genel hatlarını anlatacağım. Ayrıntılı inceleme ve uygulama örnekleri için buradaki yazıyı inceleyeniz. (Şu anda link mevcut değil . Yakında…) Pomodoro tekniği Ders için, iş için, her türlü çalışma ortamı için uygulanabilir. Ders çalışma zamanını küçük parçalara böleriz. Standart olarak 25 dakika olarak düşünülse de kişiye göre 30 dakikaya da çıkarılabilir ve aralara da küçük 5 dakikalık mola veririz. Bunu 4 defa tekrarlarız. Buna pomodoro deriz. Daha sonra 4 tekrardan sonra büyük 30 dakikalık mola veririz. Böylece bir bölümü tamamlamış  oluruz. Pomodoro tekniğini burada özet olarak geçtim çünkü amacım tekniğin özelliklerini size kavratmaktı. Pomodoro çalışmaları küçük zamanlara ve hedeflere bölerek kademe kademe ilerleme üzerine dayanmaktadır.

Pomodoro tekniği basamakları;

Pomodoro tekniği
Pomodoro tekniği zaman sayacı

Kısaca;

 1. Tamamlamanız gereken bir görev (iş) seç.  (Hedefleri küçük parçalara böl.)
 2. Zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarla.
 3. Zaman bitene kadar sadece işinizle ilgilen.
 4. Beş (5) dakikalık kısa bir mola ver.
 5. Buna 1 Pomodoro denir.     (İlk hedefinizi başardınız.) 
 6. Bu şekilde 4 Pomodoro gerçekleştirin.
 7. Dört (4) Pomodoro at sonra 30 dakikalık uzun bir mola verin.
 8. Günlük sınav hazırlanma için  8 Pomodoro idealdir.

Etkili Ders Çalışma Yöntemleri Sonuç

Etkili ders çalışma yöntemi olan Pomodoro tekniğinin detaylı inceleme ve örnekleri için buradaki ”Pomodoro Tekniği Örnekli İncelemesi – Etkili Zaman Yönetimi yazımı okumanızı tavsiye ederim.  Verimli ders çalışma teknikleri ile başarıya ulaşın.  Pomodoro tekniğinin mantığını şöyle de açıklayabiliriz:  Kitap okuyacağınız zaman kalın sayfalı bir kitabı mı okumak istersiniz? Yoksa az sayfalı ama fazla ciltli kitabı mı? Tabi ki az sayfalı olan daha cazip görünür. Hedefleri küçük hedeflere bölerek başarmak.

Verimli ders çalışma tekniği olan Feynman ders çalışma yöntemi ve Pomodoro zaman yönetimini beraber kullanarak sınavlarda başarılı olmamanız İçin hiçbir neden yok. Tabi bunu söylerken yukarılarda da defalarca yazdım. İlk şart çalışmaya zaten istekli olmanızdır. Aslında bu yöntemle çalışmakta zorlanan öğrenciler için de oldukça kullanışlıdır. Basitten zora doğru zamanı artırabilirsiniz. Dünyada bu kadar popüler olmasının sebebi de çalışmaya teşvik edici basitlikte olmasıdır. Etkili ders çalışma yöntemleri olarak Feynman ve Pomodoro tekniğini kullanabilirsiniz. Sizlerin kendinize göre özelleştirdiğiniz etkili ders çalışma yöntemleri olabilir. Eğer sizin de geliştirdiğiniz ve başarıyla uyguladığınız etkili ders çalışma yöntemleri olduğunu düşündüğünüz yöntem ve teknikler varsa yorum bölümünde yazmayı unutmayınız. Unutmayın hangi ders çalışma yöntemini kullanırsanız kullanın kendinize göre özelleştirmelisiniz. Verimli ders çalışma tekniklerinden kendi öğrenme tarzınıza uygun olanı seçmelisiniz. Umarım yazıyı beğenmişsinizdir. Yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Sadece bu iki ders çalışma yöntemi yetmez tabiki. Kendinize en uygun olan ders çalışma yöntemlerini araştırarak deneyerek bulabilirsiniz. Kendi öğrenme tarzına uygun farklı ders çalışma teknikleri ile başarınızı artırabilirsiniz.

Etiketler

8 Yorum

 1. Emek verilerek yazılmış
  Sıradan yazılardan Farklı ve içten.
  beğendim diğer yazılar da böyle olduğunu düşünüyorum.

 2. Emek harcanarak yazıldığı belli. sıkılırım diye düşünmüştüm ama oldukça bilgilendiriciymiş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı