Ders çalışma programları

Ders çalışma programı pomodoro tekniği ile

Pomodoro tekniği ile nasıl ders çalışılır?

Pomodoro tekniği ile nasıl ders çalışılır? Pomodoro tekniği nasıl uygulanır? Bu soruların cevaplarını arıyorsanız ders çalışma tekniklerinde anlattığım Pomodoro tekniği nasıl kullanılır? İnceleme yazımı okuyabilirsiniz. En ince ayrıntısına kadar pomodoro tekniği ile ders çalışmanın püf noktalarını açıkladığım yazıyı okumanızı tavsiye ederim.  Verimli ders çalışma yöntemleri olan Etkili Ders Çalışma Yöntemleri-Feynman ve Pomodoro yazımı da öncelikle okumalısınız. Pomodoro ders programı ile sıkılmadan ders çalışmayı öğrenmiş olacaksınız.  Klasik ders çalışma programlarını artık boş verin. Ders çalışma planı hazırlarken kendi ihtiyacınıza cevap veren pomodoro tekniği ders programlarını inceleyin.

Eğer hala aşağıdaki pomodoro ders çalışma planlarını veya programlarını indirmek istiyorsanız yukarıda belirttiğim yazıları okudunuz denektir. Verimli ders çalışma tekniği olan pomodoro tekniği ile hazırlanmış ders çalışma programlarını indirebilirsiniz.

Lgs Ders Çalışma Programı (Pomodoro Tekniğine göre) indirinLGS pomodoro ders çalışma planı indir! 8. Sınıf öğrencileri için pomodoro tekniği ile LGS Hazırlık ders çalışma planı indirin

Etkili ders çalışma programı arıyorsanız yukarıdaki içeriklerde yer alan pomodoro tekniği ders programlarını incelemelisiniz.

Eski alışkanlıklardan vazgeçme

En çok zorlanacağınız konu eski alışkanlıklardan vazgeçmektir. Yani süreye göre değil de soru sayısına göre çalışmaktır. Çalışmaya başlıyorsunuz ve 30 soru 50 soru çözeceğim diye hedef koyuyorsunuz. Bu yanlış. Yanlış olan 50 soruyu çözerken dikkatiniz hiç dağılmayacak mı? Ne kadar sürede 50 soru çözebilirsiniz? Eğer cevabınız ne kadar sürecekse o kadar ise hala eski mantıkla ilerlemeye çalışıyorsunuz.

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Sözünü daha önce duydunuz mu? Pomodoro tekniğinde hedef soru sayısı değil 25 dakikada yapılacak soru sayısı olmalıdır. 5 dakika ara mutlaka olmalıdır. Gerekirse peş peşe iki pomodoro aynı konuda yapsanız da 25 dakika sonra 5 dakika ara vermek zorundasınız.

Eski ders çalışma tekniklerini kullanmayı bırakın. Bahaneleri hep bırakın. Tam dikkatimi veriyorum 25 dakika doluyor. Eee, 25 dakikadır ne yapıyorsun o zaman? Pomodoro tekniğine alıştığınız zaman eğlenerek ders çalışmanın zevkine varacaksınız. Soru yetiştirme kaygısından nasıl kurtulur? Sorusunun da cevabını bulmuş olacaksınız.

Ders çalışmada ön yargılı olmayın.

Bir kısmınız deneyecek ve eski alışkanlık olan soru sayısına göre çalışmaya geri dönecek ve gereğinden fazla çaba göstererek ders çalışma zamanını etkili kullanamayacak.

Bir kısmınız ise sabredip pomodoro tekniğinin mantığını kavrayınca olayın soru sayısında değil düzenli ve mantıklı hareket etmekte olduğunu fark edeceksiniz. Sonuçta sorular kaçmıyor. İlla bir günde 50 soru ilgili dersten neden çözmek zorundasınız? 50 sorudan sonra diğer dersler için de böyle devam ederseniz dikkatinizi tekrar ne kadar sürede toparlayabilirsiniz.

Dershane, kurs veya öğretmenleriniz ne kadar profesyonel?

Birçok dershane veya kurs öğretmeni pomodoro tekniğinden bihaber. Ya da söyleyince çok saçma deyip işin içinden çıkıyorlar. Neden çok saçma? Her çok soru çözen öğrenciler hep başarılı mı olmuşlar? Yoksa mantıklı hareket eden öğrenciler mi daha başarılı olmuşlardır? Soru çözmek veya ders çalışmak önemli. Az çalışın demiyoruz zaten. Çok çalışın ama dikkatinizi dağıtmadan çalışmazsınız. Günlük 12 pomodoro çalışan bir öğrenciye kimse az çalışıyor diyemez de zaten.

Unutmayın. Birçoğumuz etkili dinleme veya öğrenme süremiz 25 dakikadır. Ondan sonra bu süre gittikçe azalmaya başlayacaktır.

Sorun, zamanı ne kadar etkili kullanabiliyorsunuz?

Pomodoro tekniği incelemesi yazımızı okumadan bu Pomodoro tekniği ile hazırlanan ders çalışma programlarının önemini ve işleyişini kavrayamazsınız. Önce zaman yönetimini öğrenmelisiniz. Bunun için “Pomodoro Tekniği incelemesi” yazımı mutlaka okuyun. Beğenmezseniz uygulamayın.

Sonuç olarak, herkes için farklı ders çalışma teknikleri vardır. Pomodoro tekniği en iyisidir, demiyoruz. Zaman yönetiminde sıkıntı yaşayan öğrenciler için pomodoro tekniği etkili bir zaman yönetimidir, diyorum.

Ayrıca hazırlanmış olan pomodoro tekniği ders çalışma programlarını da inceleyebilirsiniz. İsterseniz indirip kendinizde göre değiştirebilirsiniz.

Pomodoro tekniği ile Ders programının Faydaları

Uygulanabilirlik
Basitlik
Anlaşırlılık

100

Pomodoro tekniği ile hazırlanan ders programından sıkılmazsınız. Zamanı daha iyi kullanırsınız. Dikkatinizin dağılmasını engeller. Böylece motivasyonunuzu artırır ve kendinize olan güveniniz yükselir. Disiplinli bir çalışma sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı